• מרפאת שיניים בפרדס חנה

  • רופא שיניים בפרדס חנה

  • רופא שיניים בפרדס חנה

רוק ויובש בפה

בלוטות הרוק הם חלק ממערכת ההפרשה החיצונית, הפרשה מוגברת של רוק מתרחשת בהשפעת גירויים חיצוניים כמו: מאכלים מסוימים, ריחות ואף מחשבה על אוכל מסוים.

כמות הרוק המופרשת ביום אצל אדם בריא היא בין ליטר אחד לשניים, פה יבש הינו מצב בו אין מספיק רוק על מנת להשאיר את הפה רטוב, מצב זה נקרא: "קסטרוסטומיה".

הרוק מנקה את שאריות המזון, מאזן את רמת ה PH (החומציות היורדת לאחר האכילה ומשמשת להתקפות החיידקים גורמי העששת). הרוק מסייע בעיכול המזון, מונע דלקות וזיהומים באמצעות בקרה על הבקטריות והפטריות בפה ומשמש כמקור לפלואוריד סיסטמי ומינרלים הנחוצים לבניית השן וחיזוקה. כאשר אין מספיק רוק עלולים להתפתח מוקדי עששת או מצבי זיהום ודלקת אחרים, בנוסף יהיה קשה ללעוס ולבלוע את המזון.

פה יבש יכול להעיד על בעיה בריאותית או מחלה או תוצאה של טיפול תרופתי מסויים. ישנם יותר מ-400 סוגים של תרופות שגורמות לירידה בכמות הפרשת הרוק, תרופות ליתר לחץ דם, חרדה, דיכאון או פסיכוזות, אנטי היסטמינים ותרופות מרפות שרירים. פה יבש יכול להיגרם גם מהקרנות המבוצעות לאזור הראש והצוואר, סוכרת לא מאוזנת, תרופות כימותרפיות, מצבי לחץ ומתח.

כיצד להתמודד עם יובש בפה:
שתייה מוגברת של מים, מסטיק ללא סוכר מגביר את קצב הפרשת הרוק, אכילת מזון המכיל הרבה סיבים כגון: גזר, סלרי, אכילת מזון עדין לא חריף או מלוח, משקאות ללא קפאין, להמעיט במזון מתוק אשר עלול להגביר את הסיכוי לפתח עששת, כמו כן לצחצח שיניים אחרי כל ארוחה.

טלפון המרפאה 04-6376999

טלפון: 04-6376999

שעות פתיחת מרפאת השיניים: א', ב', ה', 09:00-14:00 ג', ד', 09:00-14:00; 16:00-18:00

כל הזכויות שמורות © לרופא שיניים ד"ר בן שבת– רופא שיניים בפרדס חנה רחוב האורנים 28 | Wisy - קידום אתרים