• רופא שיניים בפרדס חנה

  • מרפאת שיניים בפרדס חנה

  • רופא שיניים בפרדס חנה

פצעים בפה- אפטות

אפטה:

אפטומטיטיס הינו המונח המדעי לאותו פצע טורדני המוכר כל כך לכולנו בשם אפטה.
בכל מקרה של הופעת פצע בפה אשר אינו מתרפא מעצמו יש להגיע לאבחנה אצל רופא השיניים, ישנם פצעים שהם סימן ל"הרפס" וישנם כאלה העשויים להצביע על סרטן הפה ואף מחלות סיסטמיות אחרות.

ממה נגרמות האפטות? 
ברוב המקרים הן תוצאה של גנטיקה, של תזונה וחוסר איזון הורמונלי ככל הנראה הן מושפעות ממערכת החיסון. ישנם משחות שיניים ושטיפות פה המכילות סודיום לאוריל סולפט (SLS) אשר גורמות לירידת חסינות הרקמה. בין הגורמים המקדימים לאפטה נמצא: נשיכה עצמית, פציעה משן חדה, ממזון, לחץ נפשי אשר לו ישנה השפעה על הופעת האפטות, כמו כן חוסר בויטמינים: C, B12, B6, B2, B1 חוסר באבץ, חומצה פולית, ברזל, סילניום וסידן.

האפטות נוצרות: ברקמות הרכות של הפה, בחלק הפנימי של השפה והלחי, רצפת הפה, החלק התחתון של הלשון, צידה הפנימי של השפה העליונה או התחתונה.

האפטות מתרפאות תוך 4-14 יום ללא צלקת, או כמו שסבתא אומרת תוך שבועיים, ברגע שאדם פיתח אפטה פעם אחת הוא יפתח אפטות נוספות, 30% מהאנשים מפתחים נגע אחת לחודש.

לרוב התופעה נפוצה בין הגילאים 10-20 שנה, עם ההזדקנות חלה ירידה בשכיחות ובחומרה.

לא קיימת תרופה לריפוי אפטה אך קיימים מספר טיפולים להפחתת משך הזמן, הכאב ואי הנוחות שנגרמים כתוצאה מנוכחותה.

מניעה: יש לשים לב למזון שאוכלים, מזונות שעשויים להיות חומציים כגון: חצילים, עגבניות, פרי הדר, קיווי, תות שדה, קטשופ, דברים מטוגנים. במקביל יש להגביר צריכה של אגוזים, גזר, תפוחים ובטטה.

יש לשמור על הרגלי היגיינה תקינים, צחצוח ושימוש בחוט דנטלי.

פצעי קור:
פצעי קור וחום מופיעים בד"כ סביב השפתיים ומתאפיינים בשלפוחיות מלאות נוזלים בקצות השפתיים, בד"כ נעלמים תוך שבוע.

אבצס-מורסה:
אזור מקומי של מוגלה הנוצר כתוצאה מזיהום בקטריאלי המוגלה הינה תערובת של תאים לבנים חיים ומתים של אנזימים ושל חלקי תאים ורקמות הרוסות, כאשר לכל המרכיבים אין דרך להתנקז הם יוצרים את האבצס.

רופא שיניים יכול לאבחן אבצס בשן בהסתמך על בדיקת הפה, מישוש הנפיחות, או על פי התגובה של המוך בשן הפגועה לשם בדיקת חיות.

הרפס שפתיים:
במקרים של ירידה בתנגודת החיסונית כמו בעת תחילת חום, בזמן מתח נפשי מוגבר, או לאחר חשיפה ממושכת לקרני השמש עלולה להתרחש תופעה של וירוס ההרפס בשפתיים.

הטיפול היעיל הינו משחת "זובירקס", ככל שמתחילים בטיפול מוקדם יותר, כך משיגים תוצאה טובה יותר. בשלב הראשון של ההרפס ישנן שלפוחיות קטנות, זהו הזמן הטוב ביותר לבצע טיפול ראשוני על ידי "הזובירקס", שכן לאחר שהשלפוחיות נפרצות משוחררת כמות עצומה של וירוסים המזהמים את איזור הפצע ועשויים להיות מדבקים במגע גם לאזורים אחרים בגוף עם רגישות מיוחדת לעיניים.

טלפון המרפאה 04-6376999

טלפון: 04-6376999

שעות פתיחת מרפאת השיניים: א', ב', ה', 09:00-14:00 ג', ד', 09:00-14:00; 16:00-18:00

כל הזכויות שמורות © לרופא שיניים ד"ר בן שבת– רופא שיניים בפרדס חנה רחוב האורנים 28 | Wisy - קידום אתרים